Forum Naprzód Jędrzejów
Witamy na forum Naprzodu Jędrzejów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Naprzód Jędrzejów Strona Główna -> KS Naprzód Jędrzejów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elektryk
Hooltras


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 461
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ch.

PostWysłany: Śro 23:26, 06 Cze 2007    Temat postu: Historia...

Geneza i rozwój Klubu Sportowego „NAPRZÓD” do 1989r.

Praca obejmująca swoją tematyką działalność Klubu Sportowego „Naprzód” nie byłaby pełna, bez przedstawienia, rysu historycznego miasta Jędrzejowa, w którym Klub powstał

i nadal istnieje. To, że sport w tym mieście rozwijał się spontanicznie, a w niektórych okre­sach masowo, związane jest bezsprzecznie z położeniem geograficznym, warunkami spo­łeczno-politycznymi i gospodarczymi, w jakich przyszło żyć mieszkańcom tego grodu.

Klub Sportowy „NAPRZÓD” wiąże się z miastem Jędrzejów. Jest to miejscowość położona w południowej części województwa świętokrzy­skiego, w miejscu przecinania się dwóch ważnych pod względem gospodarczym, strategicz­nym i turystycznym arterii drogowych: z Krakowa do Warszawy i z Katowic do Kielc.

Tradycje osadnicze i historyczne tego miasta sięgają odległych tysiącleci. Korzystne wa­runki glebowe sprzyjały osadnictwu na tym terenie. Liczba osad wzrosła zwłaszcza w okresie wczesnego średniowiecza. Powstała wówczas Brzeźnica (dzisiejszy Jędrzejów).

W roku 1271, książę Bolesław Wstydliwy wydał przywilej podnoszący Jędrzejów do rangi miasta.

Obecnie gmina Jędrzejów liczy około 30 tys. mieszkańców i stanowi bogatą spuściznę historyczną, a w ramach rozwoju gospodarczego i kulturalnego zajmuje jedno z czołowych miejsc w województwie świętokrzyskim.

Do najcenniejszych zabytków tej miejscowości należy Państwowe Muzeum im. Przy­pkowskich, w którym znajduje się unikatowa trzecia w świecie kolekcja zegarów słonecz­nych.

W roku 1992 z inicjatywy władz został zorganizowany pierwszy w Polsce Europejski Obóz Dziedzictwa Kultury, który w Brukseli został uznany za najlepszy wśród 18 obozów europejskich.

Inny cenny zabytek stanowi pierwszy na ziemiach polskich Klasztor Cystersów, siedziba opactwa, w którym ostatnie lata swojego życia spędził błogosławiony Wincenty Kadłubek, autor sławnej Kroniki. W kościele przyklasztornym znajdują się barokowe organy, których brzmienie uchodzi za najpiękniejsze w Polsce.

Klasztor Cystersów, założony w latach 1140-1149 oddziaływał przez kilka wieków na gospodarczy, kulturalny rozwój miasta w tym również na sport.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, zwłaszcza zachodnimi, sport na terenie Polski zaczął rozwijać się stosunkowo późno i powoli. Korzenie jędrzejowskiego sportu sięgają końca 19 stulecia, kiedy to w 1872r. w tym mieście w budynkach Klasztoru Cystersów utworzono Męskie Seminarium Nauczycielskie. Dla młodzieży tej szkoły wprowadzono wówczas jako przedmiot obowiązkowy gimnastykę wzorowaną na ćwiczeniach wojskowych. Modna stała się wówczas gra w palanta. Istniały dwie równorzędne drużyny, z których każda liczyła 12 zawodników. Drużyny te dość często, zwłaszcza w niedzielę rozgrywały swe turnieje ku uciesze miejscowej społeczności.

Przy seminarium nauczycielskim powstały drużyny piłkarskie tj. „Błysk”, „Świt”. Pod koniec 1922r. powstał zespół piłkarski „Czarnych” grupujący młodzież z terenu podklasztorza, działający do roku 1924.

Z w/w drużyn piłkarskich przypisuje się utworzenie w 1928r. Klubu Sportowego „Naprzód”. Założycielem był Michał Rogala, nauczyciel wychowania fizycznego.

Dominującą rolę w Klubie odegrała drużyna „Błysk”. Cieszyła się ona w mieście i poza jego granicami największą popularnością. W ciągu roku rozgrywała ona przeciętnie 6-7 meczy, przy czym znaczna ich większość kończyła się korzystnym wynikiem. Wielu zawodników tego klubu jak np. R.Osiński, B.Walentek grali później w A klasowym „Granacie” Kielce i w innych klubach kieleckich.

Klub Sportowy „Naprzód” u swych początków nie tylko zajmował się piłką nożną. Istniała również silna sekcja tenisa stołowego, w której prym wiedli bracia Chmielowie oraz sekcja piłki siatkowej.

W okresie II Wojny Światowej działalność sportowa Klubu zdominowana była sytuacją polityczną państwa.

Podejmowane były próby zmagań sportowych. Rozgrywano mecze piłki nożnej. W latach 1941-1942 doszło do spotkania z drużynami Kielc i Wolbromia. Mecze rozegrano na łące w Piaskach w ścisłej tajemnicy przed Niemcami. Obok popularnej piłki nożnej, podjęto próby gry w piłkę siatkową. Pierwszy na szerszą skalę mecz rozegrali zawodnicy z Jędrzejowa z młodzieżą kielecką we wrześniu 1940r. w miejscowości Słowik. Drużynę jędrzejowską reprezentowali między innymi A.Piotrowski, J.Gołąb, R.Osiński. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem drużyny jędrzejowskiej 2:1.

Ostatni mecz w czasie okupacji rozegrała drużyna Jędrzejowa z zawodnikami z Charsznicy. Wystąpiło w niej czterech zawodników z Jędrzejowa (Zimoch, Wawrzeczko, Osiński, Chmielarz) i jeden z Sędziszowa (Sekuła).

W okresie powojennym działalność Klubu Sportowego „Naprzód” zdominowana była nowym porządkiem publicznym, oraz ogromnymi stratami materialnymi. Jedynie boisko jakie zostało wybudowane przed wojną było całkowicie zniszczone.

Młodzież z ponownie tworzącego się klubu podejmowała działania zarobkowe na jego bieżące potrzeby i wydatki. W tym okresie zawodnicy wspomagani byli przez organizację młodzieżową TUR. Do roku 1946 KS „Naprzód” nosił nazwę KS TUR.

Dzięki operatywności R.Osińskiego, który był graczem i wiceprezesem Klubu uzyskano z banku pożyczkę na zakup sprzętu sportowego dla drużyny.

W drugiej połowie maja 1945r. powołano do życia Zarząd Klubu Sportowego TUR.

Prezesem został S.Konczewski, pełniący od stycznia stanowisko burmistrza miasta Jędrzejowa.

Do zarządu Klubu weszli ponadto: Barański i Patrzałek, obaj działacze PPS.

W krótkim okresie czasu nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Klubu. Nowym prezesem został inż. arch. Z.Kowalczewski, były zawodnik (bramkarz) „Błysku” w latach dwudziestych, uczeń gimnazjum jędrzejowskiego.

W 1946r. Klub Sportowy TUR wrócił do poprzedniej nazwy KS Naprzód. Od tego roku oprócz sekcji piłki nożnej działała sekcja tenisa stołowego. Do 1948r. zawodnicy Naprzodu odnosili sukcesy w każdej z działających sekcji. Pod koniec 1948r. Klub zaczął borykać się z wieloma trudnościami. Główną przyczyną był brak sponsora.

W jednym z numerów gazety „Życie Radomskie” z 1948r. ukazała się notatka „Naprzód przechodzi pod opiekę MO”. Treść notatki brzmi:

„Walne Zebranie Robotniczego Klubu Sportowego „Naprzód” w Jędrzejowie uchwaliło oddać cały Klub pod opiekę Powiatowej Komendy MO przekształcając się w ten sposób na stowarzyszenie milicyjne. W związku z powyższym nazwa Klubu ulegnie zmianie. Projektuje się zmienić jedną literę w całej nazwie, mianowicie zamiast RKS Naprzód, Klub nazywać się będzie MKS „Naprzód”.

W innym numerze „Życia Radomskiego” ukazała się fraszka sportowa pt. MKS „Naprzód” grozi spadek do klasy B.

Treść fraszki: „Milicjanci z Jędrzejowa

taki dziwny zwyczaj mają,

że wbrew rozkazom

zamiast naprzód iść,

w tył się cofają”.

Do roku 1951 poważnie zmniejszyła się rola drużyny piłkarskiej Klubu Naprzód. Piłkarze nie mając szans jego utrzymania włączyli się w działalność zrzeszenia pod nazwą „Spójnia” działającego przy zakładzie pracy pod nazwą Metaldrut.

W składzie zarządu byli S.Komorowicz-wiceprezes do spraw finansowych, R.Osiński-wiceprezes sportowy, W.Oliwkiewicz-sekretarz, A.Kubicki-skarbnik, K.Hadyniak- kierownik sekcji piłkarskiej.

Różne koleje losów tego klubu wyznaczały nie tylko warunki finansowe, ale również sytuacja polityczna i społeczna w kraju, wyposażenie techniczne itp.

KS Naprzód, aby utrzymać się na mapie sportowej w województwie, musiał niekiedy zmieniać swe barwy, przyjmując w zależności od sytuacji różną nazwę.

W latach 1951-1957 Klub zmuszony był zmienić trzykrotnie swoją nazwę. W kolejności nazywał się: Gwardią, Spójnią oraz Spartą, by ostatecznie w sezonie letnim 1957r. powrócić do tradycyjnej nazwy „Naprzód”, którą niezmiennie nosi do dziś.

Przez około 20 lat działalnością sportową w powiecie jędrzejowskim i w innych powiatach kierowały Powiatowe Komitety Kultury Fizycznej. Wspomagały je w tej dziedzinie Zespoły Sportowe istniejące przy Zarządach Powiatowych ZMP i innych organizacjach młodzieżowych.

W latach pięćdziesiątych szczególne zapotrzebowanie było na sport masowy. Oprócz piłki nożnej, istniała również prężna sekcja piłki ręcznej, motorowa i lekkoatletyczna. Znaczące wyniki osiągnął w tym czasie jędrzejowski sport w corocznie organizowanych Biegach Narodowych, w którym w samym tylko Jędrzejowie wzięło udział około 2000 zawodników.

Od roku 1953r. w Klubie przestała działać sekcja tenisa stołowego, natomiast w latach 1968-1979 prowadziła swoją działalność prężna sekcja piłki ręcznej kobiet.

W latach 1971-1978 prezesem Zarządu był inż. Stanisław Kasperek. Z jego inicjatywy zwiększono ilości sekcji sportowych. Zmodernizowano i odnowiono stadion, który stał się nowoczesnym obiektem jak na owe czasy i w tak niewielkim mieście. W roku 1978 obchodzono jubileusz „Naprzodu”. Działacze klubowi uczcili to wydarzenie poprzez wzmocnienie codziennej aktywności w organizacji masowych imprez dla wszystkich mieszkańców miasta. Odbyło się wówczas specjalne uroczyste zebranie klubowe, parada sportowa w mieście, uroczystość wręczenia sztandaru i międzynarodowy turniej piłki nożnej. Uwieńczeniem wspaniałej działalności Klubu Naprzód w tym okresie był awans piłkarzy do III Ligi Międzywojewódzkiej.

Dobra passa w sporcie jędrzejowskim trwała nieprzerwanie przez ponad 10 lat.

Pod koniec lat 70-tych zaistniał poważny niedobór środków finansowych, który spowodował zahamowanie dalszych poczynań Klubu w zakresie sportu. Wprawdzie Klub Naprzód dalej był wspierany finansowo przez związki zawodowe i miejscowe zakłady pracy, ale pieniądze te nie rozwiązały problemu do końca.

W 1979 roku zrezygnował z pracy dotychczasowy długoletni prezes Zarządu, zmalała aktywność dotychczasowych działaczy. Wynikiem zwołanego Walnego Zebrania był wybór nowego Zarządu, w którym większość czołowych miejsc powierzono osobom nie mającym uprzednio związku ze sportem.

Nowym prezesem został wybrany G.Pietrzyk-handlowiec. Wiceprezesami zostali: J.Równicki i A.Kajzik. Pozostał nadal wiceprezes ustępującego Zarządu R.Szarek gwarantując w ten sposób ciągłość pracy Klubu. Do roku 1989 bardzo często zmieniał się Zarząd Klubu. Nie przyczyniło się to jednak do osiągnięcia lepszych wyników sportowych.

Jedyną sekcją działającą do 1989 roku była sekcja piłki nożnej.



Sekcja piłki nożnej



Piłka nożna na terenie Jędrzejowa zaczęła rozwijać się w okresie międzywojennym.

W roku 1922 przy Męskim Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym powstała jako pierwsza drużyna klubowa piłkarska o nazwie „Błysk”. Drugą drużyną piłkarską był „Świt”, który powstał również przy Seminarium Nauczycielskim.

„Błysk” oprócz pierwszego zespołu, posiadał trzy drużyny rezerwowe, które rozgrywały mecze nie tylko między sobą, ale również z zespołem Kielc, Pińczowa, Miechowa i Szczekocin.

Pierwsze zawody o mistrzostwo Jędrzejowa rozegrano w 1923r. W wyniku rozgrywek zwyciężył „Świt”, który pokonał „Błysk” 3:1.

Najlepszymi zawodnikami tego okresu byli Antoni Wieliński ze „Świtu” i Wiktor Grzybowski z „Błysku”.

W 1928r. z zawodników KS „Błysk” i „Świt” zorganizowano Klub Sportowy „Naprzód”, którego nazwa przetrwała po dziś dzień. Połączenie obu tych drużyn przypisuje się Michałowi Rogali, który przybył do Jędrzejowa w 1921r. z USA, gdzie w polonijnej organizacji „Sokół” w Chicago prowadził zajęcia wychowania fizycznego.

W latach międzywojennych na terenie Jędrzejowa powstało szereg innych Klubów tj. KS Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, Wakacyjny Klub Sportowy.

W ostatnich latach przed II wojną światową nastąpił pewien regres w działalności sekcji piłki nożnej na w/w terenie.

W latach 1937-1939 nie działał na terenie powiatu zorganizowany klub sportowy. Powodem tego stanu rzeczy w decydującej mierze był brak boisk sportowych, działaczy, funduszy na nabycie sprzętu sportowego oraz dotacji ze strony państwa, co pozbawiło możliwości dalszej egzystencji klubów piłkarskich.

Jednak sportowcy samorzutnie w 1937r. zorganizowali drużynę piłkarską, przyjmując nazwę Jędrzejowski Klub Sportowy „Jędrzejów” (JKS).

Do najważniejszych zawodów towarzyskich, rozegranych przez ten zespół w 1938r. należało spotkanie zakończone z KS „Grant” Kielce 3:3 oraz zwycięskie mecze z WKS „Czwartacy” Kielce 8:0 i z KS „Strzelec” w Miechowie 5:2.

Miejscem, na którym prawie przez cały okres międzywojenny rozgrywano mecze piłkarskie było wybudowane przez seminarzystów w 1920r. boisko sportowe w okolicach Klasztoru Cystersów.

W okresie II wojny światowej działalność sekcji piłki nożnej na terenie Jędrzejowa zdominowana była trudną sytuacją polityczną państwa. Młodzież początkowo zaniechała owej działalności w obawie przed represjami ze strony okupanta. Jednakże już wiosną 1940r. nastąpiły pierwsze próby rozegrania meczu między młodymi piłkarzami Jędrzejowa, a wysiedlonymi piłkarzami z Szamotuł (woj. poznańskie).

Najważniejszą imprezą piłkarską 1943r. miał być mecz z drużyną z Krakowa. Zespół jędrzejowski starannie przygotował się do tego spotkania, które w rezultacie nie odbyło się, ponieważ w pobliżu boiska pojawili się Niemcy z bronią automatyczną i granatami. Tłum się rozbiegł, a zawodnicy w kostiumach z ubraniami w rękach szybko opuścili plac gry. Niedoszły do skutku mecz, jak się później okazało zakończył życie sportowe na terenie Jędrzejowa na dłuższy okres.

Ofiarą bestialstwa hitlerowców padło wielu znakomitych zawodników tj. J.Bielas, W.Jureczko, S.Wieliński, Z.Kajderowicz, E.Blicharski i wielu innych.

W okresie powojennym społeczeństwo Jędrzejowa powracało do spokojnego życia, pomimo wielu przeciwności. Wkrótce rozpoczęły normalną pracę szkoły średnie i podstawowe. Jedyne boisko piłkarskie było całkowicie zniszczone.

Do jego odbudowy przystąpili nauczyciele wychowania fizycznego wraz z młodzieżą.

Ponieważ brakowało pieniędzy na zakup bramek, siatek, piłek i strojów sportowych, zorganizowano pierwszą po wojnie zabawę taneczną w Jędrzejowie, z której dochód przeznaczono na potrzeby sportu.

Młodzież z utworzonego ponownie klubu zakupiła z tych pieniędzy komplet płóciennych koszulek w bordowym kolorze i piłkę.

Pierwszy mecz piłkarski po wojnie rozegrano przez nowo zorganizowany klub sportowy z zawodnikami „Kolejarza” Kielce pod koniec marca 1945r.

Ponieważ nadal zawodnicy klubu mieli kłopoty finansowe, a przede wszystkim lokalowe, weszli w kontakt z działaczami Polskiej Partii Socjalistycznej, którzy udostępnili im pomieszczenia.

Pomieszczenia te uzyskali również przy równoczesnym dużym poparciu organizacji młodzieżowej TUR.

Od maja 1945r. sekcją piłki nożnej kierowali: Zmysłowski, Rusiński i Bijak.

W ciągu całego 1945r. jędrzejowski TUR rozegrał kilka meczy z drużynami z Kielc i Sędziszowa.

W 1946r. Klub Sportowy TUR wrócił do poprzedniej nazwy Klub Sportowy „Naprzód”.

Dalsze rozgrywki „Naprzodu” spowodowały, że drużyna ta wyprzedziła kielecką drużynę wojskową „Czwartacy” i drużynę „Orlicz” i zakwalifikowała się do klasy A. Miało to miejsce w 1947r. Pod koniec 1948r., po serii wspaniałych zwycięstw w rozgrywkach mistrzowskich klasy A, nastąpił w tej drużynie gwałtowny spadek formy zawodników, co w rezultacie spowodowało ponowne przejście do klasy B. Głównymi przyczynami takiej sytuacji był brak sponsora, słaba kadra działaczy sportowych, ubytek kontuzjowanego R.Osińskiego i innych zawodników oraz konflikty w Zarządzie Klubu.

Kolejne sezony piłkarskie „Naprzodu” należały do bardzo słabych. Ponieważ zmniejszyła się poważnie rola „Naprzodu” w sporcie jędrzejowskim aż do 1951r., jego miejsce wypełniły różne zespoły siatkarzy tworzące się przy zakładach pracy. Do zespołów tych należał „Metaldrut” oraz „Spójnia”. Piłkarze „Naprzodu” nie mając szans utrzymania swego Klubu włączyli się w działalność zrzeszenia pod nazwą „Spójnia”.

W latach 1951-1957 zespół piłkarzy z Jędrzejowa osiągnął w rozgrywkach regionalnych Klasy A dobre wyniki plasując się przeważnie na 5,6,7 miejscu w tabeli. Była to niewątpliwie duża zasługa zarówno trenerów, jak i zawodników. Do najbardziej wyróżniających się graczy w tym okresie należy zaliczyć: Sajdaka, Ziółkowskiego, Ciekalskiego i Chrzanowskiego.

W sezonie letnim 1958r. piłkarze „Naprzodu” wywalczyli awans do III ligi regionalnej. Zespól w 22 meczach w tym sezonie zgromadził 32 punkty, zdobywając 58 bramek, tracąc zaledwie 23.

Pierwszy swój występ w III lidze rozpoczął „Naprzód” od zwycięstwa 4:1 z Granatem Skarżysko. Skład drużyny z tego okresu przedstawiał się następująco: Ciałowicz, Kot, Poller, Jach, Skowronek, Gliwiński, Gałczyński, Ciekalski, Meus, Sajdak, Kopeć.

Po dwuletnim pobycie w III lidze, w roku 1960 „Naprzód” znów spadał do klasy A, lecz nadal przewodził stawce drużyn. Przyczyną spadku do klasy A było odejście do innych piłkarskich drużyn kilku najlepszych zawodników ówczesnego zespołu Jędrzejowa, bądź rezygnacja z dalszej gry pozostałych graczy ze względu na wiek, warunki rodzinne i inne okoliczności.

Działacze sportowi stanęli przed nowym, trudnym zadaniem skompletowania nowego zespołu. W wyniku stosowanych działań utworzono nową drużynę piłkarską w następującym składzie: Brychczy, Salomon, Halemba, Taran, Marcińczyk, Gruszka, Gzyl, Kasprzyk, Bielas, Kupisz, Wesołowski. Bardzo dobra postawa odnowionego zespołu i pierwsza pozycja w tabeli Klasy A dała ponowny awans piłkarzom do III ligi regionalnej.

W sezonie 1961/1962 „Naprzód” Jędrzejów grał w III lidze ze zmiennym szczęściem. Po rundzie jesiennej zajął odległe 10 miejsce w tabeli z dorobkiem 10 punktów.
1 czerwca 1962r. zakończono rozgrywki o mistrzostwo III ligi Naprzód Jędrzejów spadł ponownie do klasy A. Po rundzie jesiennej w sezonie 1962/1963 Naprzód zajął 4 miejsce

w tabeli. W klasie A grał do 1970r. utrzymując się przeważnie na 4 lub 5 miejscu w tabeli rozgrywek. W tym czasie ustabilizował się skład drużyny, podniósł się poziom techniczny graczy, dzięki zdolnym i ambitnym szkoleniowcom, których sprowadzono do Jędrzejowa z innych klubów np. z Krakowa.

Na początku lat 70-tych dokonano reorganizacji rozgrywek w piłce nożnej. Jako nowość utworzono Ligę Okręgową, do której zakwalifikował się Naprzód dzięki dobrym rezultatom uzyskanym w sezonach poprzedzających fakt reorganizacji. W lidze tej grał Naprzód w latach 1971-1978. W roku 1978 nastąpił awans piłkarzy do III Ligi Międzywojewódzkiej.

Był to najwspanialszy prezent dla kibiców miasta i działaczy sportowych. Klub ten wspiął się na szczyt kariery sportowej, który jak się niebawem przekonano był najwyższym osiągnięciem tego klubu do 1989r.

Dla przykładu w wiosennej rundzie rozgrywek 1987r. w Klasie Okręgowej Juniorów Starszych Naprzód zajął 11 miejsce z 6 punktami i stosunkiem bramek 13:52. W klasie A seniorów w grupie I rundy rozgrywek 1987/88 Naprzód Jędrzejów zajął 2 miejsce z 32 punktami i stosunkiem bramek 56:26.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Naprzód Jędrzejów Strona Główna -> KS Naprzód Jędrzejów Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin